• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na jednolite studia magisterskie 2024/25 - ścieżka dla Polaków

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

pedagogika specjalna (niestacjonarne)

Szczegóły
Kod PSP-NJ10P
Jednostka organizacyjna Wydział Humanistyczno-Społeczny
Kierunek studiów pedagogika specjalna
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Jednolite magisterskie
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 30
Czas trwania 5-letnie (10 semestrów)
Wymagany dokument
  • Matury
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Nowy kierunek!

Dla kogo kierunek Pedagogika specjalna?

    Jeśli Twoim celem i powołaniem jest praca z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zaspokajanie ich potrzeb, rozwijanie potencjału oraz przeciwdziałanie ich marginalizacji to kierunek  dla Ciebie. Studia wpisują się w aktualne zapotrzebowanie rynku pracy oraz tendencje kształcenia specjalnego, realizowanego w różnych formach. Placówki zobligowane są do zapewnienia podopiecznym odpowiednich warunków rozwojowych, dostosowanych do ich możliwości i potrzeb psychofizycznych. Za sprawą edukacji włączającej, która jest szansą na stworzenie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami optymalnych warunków rozwoju i edukacji, zapotrzebowanie na pedagogów specjalnych ciągle wzrasta.

Absolwenci kierunku uzyskują kwalifikacje zgodne z wybraną specjalnością oraz dodatkowo z zakresu edukacji włączającej.

Uzyskany po ukończeniu studiów tytuł magistra daje możliwość podnoszenia kwalifikacji na studiach podyplomowych oraz podjęcie kształcenia w Szkole Doktorskiej.

 

Specjalność:

Edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu

Studia umożliwiają zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji warunkujących podejmowanie profesjonalnych działań w obszarze zaspokajania indywidualnych potrzeb rozwojowych, edukacyjnych i życiowych oraz kompleksowego wspierania osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Absolwent specjalności jest przygotowany do projektowania wieloprofilowej terapii oraz organizacji kształcenia specjalnego i rehabilitacji. Jest wyposażony w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne do pracy w  charakterze nauczyciela/pedagoga z dziećmi i  młodzieżą z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w szkolnictwie specjalnym, integracyjnym oraz ogólnodostępnym, a także w ośrodkach szkolno-wychowawczych jako nauczyciel wspomagający (pomoc nauczyciela, asystent nauczyciela) w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęte dzieci i uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera lub niepełnosprawności sprzężone.

 

 Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną

Studia pozwalają na uzyskanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością, wieloprofilowej terapii oraz metodyki kształcenia specjalnego i rehabilitacji. Absolwenci przygotowani są do prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnością sprzężoną z współwystępującą niepełnosprawnością intelektualną. Po ukończeniu studiów absolwenci przygotowani będą do pracy w charakterze nauczyciela pedagoga specjalnego w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną w przedszkolach i szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi, pedagoga specjalnego prowadzącego zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, pedagoga specjalnego – terapeuty w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, rehabilitacyjnych i ośrodkach rehabilitacyjnych. Absolwenci, będą również mogli podjąć pracę w charakterze nauczyciela współorganizującego proces kształcenia integracyjnego (nauczyciela wspierającego) w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, w placówkach integracyjnych, w placówkach z oddziałami integracyjnymi oraz w placówkach realizujących edukację włączającą.

 

 


Plan studiów
 

Rekrutacja - krok po kroku - jak zapisać się na studia

https://rekrutacja.ubb.edu.pl/krok-po-kroku-jak-zapisac-sie-na-studia

Terminy rekrutacji - rok akademicki 2024/2025

https://rekrutacja.ubb.edu.pl/wazne-informacje/terminy-rekrutacji-rok-akademicki-2024-2025

Przedmioty będące podstawą kwalifikacji kandydatów

https://rekrutacja.ubb.edu.pl/studia-i-stopnia/przedmioty-bedace-podstawa-kwalifikacji-kandydatow

Zasady przyjęć - wskaźnik rekrutacji

https://rekrutacja.ubb.edu.pl/zasady-przyjec

Opłata rekrutacyjna

Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. 2021, poz.661) opłata za przeprowadzenie rekrutacji na studia wynosi 85 zł
Indywidualne konto do wpłaty opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia, po dokonaniu zgłoszenia rekrutacyjnego w Internetowej Rekrutacji Kandydatów, jest wskazane w zakładce: Moje konto/ Płatności.
Tytuł przelewu: Opłata rekrutacyjna oraz imię i nazwisko kandydata.

Wymagane dokumenty do Komisji Rekrutacyjnej - po zaklasyfikowaniu kandydata na studia

https://rekrutacja.ubb.edu.pl/wazne-informacje/studia-i-stopnia-i-jednolite-studia-magisterskie/wymagane-dokumenty-studia-i-stopnia-oraz-jednolite-studia-magisterskie 

 

 


.