Kod | IP-SI7O |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Budowy Maszyn i Informatyki |
Kierunek studiów | zarządzanie i inżynieria produkcji |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 66 |
Czas trwania | 3,5-letnie (7 semestrów) - studia bezpłatne |
Adres WWW | https://kip.ubb.edu.pl/kierunki-studiow |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Opis kierunku
Studiując kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji otrzymasz interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności pozwalające na podjęcie pracy praktycznie w każdym obszarze przedsiębiorstwa produkcyjnego lub usługowego.
Baza dydaktyczna opiera się na mocnych podstawach naukowych, organizacyjnych i personalnych o czym świadczą wysokie miejsca w rankingu Perspektyw szkół wyższych: 1. miejsce w Polsce dotyczące cytowania publikacji kadry, która wykłada na kierunku ZIP, 7. m-ce w Polsce (1. w woj. śląskim) wg ekonomicznych losów absolwentów – zarobki absolwentów 2016-2019, 8. miejsce w Polsce (1. w woj. śląskim) wg jakości przyjmowania na studia.
Rankingi pokazują, że najkrócej zatrudnienia szukają osoby po studiach technicznych. Wśród nich na 3 miejscu w Polsce znalazł się kierunek Zarządzanie i inżynieria produkcji na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim.
W trakcie studiów uzyskasz wiele certyfikatów uznawanych przez pracodawców np.:
- lean manufacturing,
- auditora wewnętrznego systemów zarządzania jakością (z egzaminem PCBC),
- inżyniera jakości (z egzaminem PCBC),
- wskaźnika OEE (mierzącego efektywność wykorzystania maszyn i urządzeń),
- modelowania części w SolidWorks,
- modelowania CAD w NX,
- obsługi i programowania układu sterowania Sinumerik Operate (w szkoleniach: podstawowych, zaawansowanych, obróbki 5-osiowej, toczenia w kodzie G i frezowania w kodzie G – przeprowadzonych przez firmę Siemens),
- ECDL CAD,
- ECDL Advanced Excel.
Dla kogo kierunek ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI?
Dla wszystkich, których interesują zarówno zagadnienia związane z zarządzaniem, jak i inżynierią. Ten interdyscyplinarny kierunek pozwoli Ci zyskać nie tylko szeroką wiedzę, ale również kompetencje z zakresu techniki i informatyki oraz ekonomii, finansów, prawa, organizacji i zarządzania. Polecamy wszystkim tym, którzy chcą zdobywać wiedzę z wielu dziedzin oraz marzącym o pracy zarówno w zakładach produkcyjnych (zwłaszcza branży motoryzacyjnej, elektromaszynowej, lotniczej) jak również w firmach konsultingowych, usługowych, handlowych lub instytucjach administracji samorządowej.
Studia I stopnia mają charakter interdyscyplinarny. Na pierwszych latach zdobędziesz wiedzę ogólną i kierunkową z zakresu: techniki i informatyki, organizacji i zarządzania, ekonomii, finansów i prawa. Następnie możesz wybrać specjalność.
Specjalności
Inżynieria zarządzania produkcją
Podczas studiów dowiesz się jak projektować i nadzorować procesy i systemy produkcyjne oraz eksploatacji w przedsiębiorstwach branży maszynowej, motoryzacyjnej, lotniczej. Zagadnienia zarządzania produkcją przedstawiane są w kontekście Total Quality Management, filozofii Lean manufacturing i Industry 4.0. Po studiach możesz podjąć pracę zarówno jako audytor wewnętrzny, inżynier jakości, inżynier procesu jak również jako analityk finansowo-kosztowy.
Informatyczne systemy zarządzania
Nauczymy Cię projektować i tworzyć bazy danych związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem. Podczas studiów dowiesz się, na czym polega implementacja informatycznych systemów zarządzania produkcją. Zapoznasz się z nowoczesnymi systemami informatycznymi klasy: ERP Enterprise Resource Planning, WMS- Warehouse Management System, CAx- Computer-aided, BI- Business Intelligence.
Systemy logistyczne przedsiębiorstwa
Zdobędziesz wiedzę z zakresu określania kosztów i terminów przyjmowanych zleceń produkcyjnych oraz zarządzania stanami magazynowymi, produkcji w toku i zaopatrzenia. Zapoznasz się z nowoczesnymi narzędziami logistyki produkcji: RFID- Radio-frequency identification, RTLS- Real-Time Location System, AGV-Automated Guided Vehicles, VR- Virtual Reality i AR- Augmented Reality. Jako absolwent tej specjalności będziesz mógł podjąć pracę w działach logistyki, zaopatrzenia, dystrybucji oraz w firmach projektujących i organizujących łańcuchy dostaw przedsiębiorstw produkcyjnych.
Inżynieria bezpieczeństwa pracy
Nauczysz się projektować stanowiska pracy z uwzględnieniem wymagań ergonomicznych oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Zdobędziesz wiedzę z zakresu analizy i oceny warunków pracy, zagrożeń materialnego środowiska pracy, a także prowadzenia badań obciążenia pracownika podczas pracy przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu pomiarowego.
Kariera zawodowa
Nasi absolwenci znajdują pracę na stanowiskach:
- inżynier ds. systemów,
- inżynier procesu,
- kierownik produkcji,
- planista produkcji,
- inżynier jakości,
- inżynier produkcji,
- inżynier serwisu
- R&D (badania i rozwój),
- dyrektor techniczny,
- programista obrabiarek CNC,
- administrator systemów zarządzania,
- konsultant IT
Dlaczego warto studiować na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji? Przekonaj się sam.
Terminy rekrutacji
Terminy rekrutacji na studia stacjonarne oraz niestacjonarne, rozpoczynające się od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 dla:
Wymagane dokumenty w przypadku zakwalifikowania na studia
Kandydaci na I rok studiów pierwszego stopnia, jednolitych studiów magisterskich są do złożenia następujących dokumentów:
- kopii świadectwa dojrzałości albo świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów poświadczonych przez uczelnię - w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie;
- ankiety osobowej kandydata oraz podania (formularze ankiety oraz podania możliwe do pobrania po dokonaniu elektronicznej rejestracji kandydata);
- oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Uniwersytet Bielsko-Bialski;
- karty wpisu na listę studentów - do pobrania w systemie elektronicznej rejestracji kandydata;
- fotografii o wymiarach 35 x 45 mm, bez nakrycia głowy, w stroju galowym na jasnym tle (zgodnie z wymogami jak przy dowodzie osobistym) oraz fotografii w wersji elektronicznej, wykonanej według podanych wcześniej wymagań, wprowadzone do systemu elektronicznej rejestracji przez kandydata;
- potwierdzenia uiszczenia opłaty za legitymację studencką.
Kandydaci składają skompletowane dokumenty w teczce.
Dodatkowe informacje:
Plan studiów (w ujęciu przedmiotowym)
.