Code | GO-SI7O |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Materials, Civil and Environmental Engineering |
Field of studies | Circular economy |
Form of studies | Full-time |
Level of education | First cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Duration | 3,5 years of studies (7 terms) |
Recruitment committee address | ul. Willowa 2, 43-300 Bielsko-Biała; sala nr L-143, budynek L (I piętro) |
Office opening hours | https://rekrutacja.ath.bielsko.pl/wazne-informacje/harmonogram-pracy-komisji-rekrutacyjnej |
WWW address | https://wimbis.ubb.edu.pl/ |
Required document | |
Ask a question |
Dla kogo gospodarka o obiegu zamkniętym?
Dla osób, które chcą zdobyć wiedzę, będącą odpowiedzią na strategię rozwoju Unii Europejskiej w zakresie wprowadzanych innowacji w nowoczesnych systemach gospodarczych. Studiując ten kierunek, poznasz aspekty ekonomiczne, prawne i środowiskowe wdrażania gospodarki cyrkularnej. Umiejętności zdobyte podczas studiów pozwolą na planowanie cyklu produkcji oraz zagospodarowania surowców naturalnych, wtórnych i energii. Dzięki wiedzy inżynierskiej z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym zdobędziesz przewagę na rynku pracy, gdyż każdy zakład produkcyjny będzie zobowiązany do wdrożenia GOZ zgodnie z wymogami UE. GOZ może studiować absolwent każdej szkoły średniej o dowolnym profilu, gdyż zdobywana wiedza i umiejętności mają charakter interdyscyplinarny.
Opis kierunku
Studia I stopnia (profil ogólnoakademicki) - 3,5 letnie (7 semestrów)
Gospodarka o obiegu zamkniętym to nowy kierunek studiów, będący odpowiedzią na strategię rozwoju Unii Europejskiej. Wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym, inaczej gospodarki cyrkularnej, generuje potrzebę zmiany sposobu myślenia o systemach produkcyjnych i modelu konsumpcji. Dążenie do neutralności klimatycznej wymaga wprowadzenia szeregu zmian w przemyśle, polegających m.in. na wydłużeniu cyklu życia produktów, czyli czasu ich wykorzystania, obserwacji śladu węglowego produktów, minimalizacji ilości odpadów, zarówno produkcyjnych jak i poużytkowych, maksymalizacji recyklingu, racjonalnego zużycia energii i zmiany sposobu myślenia o konsumpcji.
Studia na kierunku GOZ pozwalają na uzyskanie umiejętności w szerokim zakresie wiedzy z różnych dziedzin życia gospodarczego i ekonomii. Naszym studentom oferujemy szeroką gamę przedmiotów obieralnych, co pozwala na samodzielne kształtowanie ścieżki rozwoju. Oferowany cykl kształcenia umożliwia rozwój w zakresie: planowania produkcji, zagospodarowania surowców oraz kontroli jakości produkcji.
Kierunek Gospodarka o obiegu zamkniętym jest NOWOŚCIĄ. Studia II stopnia możesz kontynuować na kierunku inżynieria środowiska lub inżynieria materiałowa.
Jaką wiedzę i jakie umiejętności zdobędziesz?
Zdobędziesz specjalistyczna wiedzę za zakresu gospodarki surowcowej, biosyntezy i biodegradacji materiałów, surowców naturalnych i syntetycznych oraz szeroko pojętego materiałoznawstwa, która da ci umiejętności doboru surowców do produkcji dla różnych sektorów gospodarki.
Zdobędziesz wiedzę z zakresu materiałów opakowaniowych, recyklingu, rekultywacji, postępowania z odpadami niebezpiecznymi, szczególnie ważną z perspektywy ochrony środowiska.
Poznasz aspekty ekonomiczne oraz prawne wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym, które będą przydatne w pracy w administracji publicznej i instytucjach wdrażających gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Nauczysz się obliczać ślad węglowy oraz analizować cykl życia produktów z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania i baz danych, zdobędziesz umiejętność obsługi narzędzi, których wykorzystanie staje się w przedsiębiorstwach normą.
Gdzie znajdziesz pracę po studiach na kierunku GOZ?
- w przedsiębiorstwach produkcyjnych,
- w firmach zajmujących się doradztwem strategicznym,
- w przedsiębiorstwach zajmujących się recyklingiem i gospodarką odpadami,
- w organizacjach pozarządowych zorientowanych na działania prośrodowiskowe,
- w instytucjach zajmujących się edukacją ekologiczną i społeczną,
- w jednostkach samorządu terytorialnego.
Programowi studiów Gospodarka o obiegu zamkniętym rekomendacji udzieliły następujące firmy:
- AQUA S.A.,
- Zakład Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej,
- Indorama Ventures Poland Sp. z o.o.,
- ROSINSKI PACKAGING Sp. z o. o.
- MARBET SP. z o. o.
- AMANDA CO.
- BERGMANN POLSKA Legun Trading Company Tomasz Legun
- BEFAMA Sp. z o. o.
- Teximpex Zygmunt Tołwiński
- CONCORDIA Sp. z o. o.
- Starosta Pszczyński
- EKO-WTÓR Jakubiec
Dlaczego konieczne jest wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym i dlaczego warto podjąć studia w tym kierunku?
Rozwój gospodarczy i wzrost produkcji powodują wzrost zapotrzebowania na surowce, których ilość jest ograniczona. Mądre gospodarowanie surowcami staje się zatem koniecznością każdego producenta. Celem przedsiębiorstw w najbliższych latach będzie m.in. wdrożenie produkcji bezodpadowej oraz wykorzystanie do produkcji alternatywnych surowców, w tym surowców wtórnych. W związku z prawną koniecznością zagospodarowania szeregu odpadów, powstaną nowe przedsiębiorstwa specjalizujące się w recyklingu i wtórnym przetwórstwie. Tego rodzaju transformacja przemysłowa wymaga właściwie wykwalifikowanych kadr inżynierskich.
Rekrutacja - krok po kroku - jak zapisać się na studia
https://rekrutacja.ath.bielsko.pl/krok-po-kroku-jak-zapisac-sie-na-studia
Informacje dla cudzoziemców: krok po kroku - jak zapisać się na studia
Terminy rekrutacji - rok akademicki 2024/2025
https://rekrutacja.ubb.edu.pl/terminy-rekrutacji-rok-akademicki-2024-2025
Terminy rekrutacji na studia wyższe podejmowane przez cudzoziemców, na zasadach innych niż obowiązujące obywateli polskich, rozpoczynające się od semestru zimowego: https://rekrutacja.ubb.edu.pl/terminy-rekrutacji-dla-cudzoziemcow
Przedmioty będące podstawą kwalifikacji kandydatów
Zasady przyjęć - wskaźnik rekrutacji
https://rekrutacja.ath.bielsko.pl/zasady-przyjec
Informacja dla cudzoziemców: zasady przyjęcia na studia cudzoziemców
Opłata rekrutacyjna
Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. 2023, poz. 2787) opłata za przeprowadzenie rekrutacji na studia wynosi 85 zł.Indywidualne konto do wpłaty opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia, po dokonaniu zgłoszenia rekrutacyjnego w Internetowej Rekrutacji Kandydatów, jest wskazane w zakładce: Moje konto/ Płatności.Tytuł przelewu: Opłata rekrutacyjna oraz imię i nazwisko kandydata.Wymagane dokumenty do Komisji Rekrutacyjnej - po zaklasyfikowaniu kandydata na studia
https://rekrutacja.ath.bielsko.pl/wazne-informacje/wymagane-dokumenty-studia-i-stopnia
Uwaga: Opłatę za legitymacje należy dokonać na inny nr konta.
PKO S.A.
nr konta 02 12404142 11110000 48278261
w tytule przelewu należy wpisać: „Opłata za Elektroniczną Legitymację Studencką”Skompletowane dokumenty należy składać w białej wiązanej teczce.
Informacja dla cudzoziemców: wymagane dokumenty studia I stopnia (inżynierskie)
Cudzoziemcy - opłaty na studiach stacjonarnych w języku polskim
https://studia.ubb.edu.pl/oplaty_r_ak_2024_2025_cudzoziemcy.pdf
Program studiów (do wglądu)
.