• log in
  • create an account

Admission to undergraduate programmes 2024/25 - for foreigners

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

english philology

Details
Code FA-SL6O
Organizational unit Faculty of Humanisties and Social Sciences
Field of studies English Philology
Form of studies Full-time
Level of education First cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction English, Polish
Duration 3 years of studies (6 terms)
Required document
  • Baccalaureate
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Dla kogo kierunek filologia angielska?

Dla pasjonatów języka angielskiego oraz odkrywania tradycji, historii i fascynującej współczesności kultur innych niż rodzima. Dla wszystkich, dla których nauka nowych słów, zwrotów i sposobów wyrażania myśli to także możliwość spotkania z innym, fascynującącym światem. Jeśli drzemią w Tobie pokłady ciekawości, masz świetną pamięć i umiejętność krytycznego myślenia oraz chcesz płynnie posługiwać się jednym z najważniejszych języków świata, filologia angielska na UBB będzie dobrym wyborem dla Ciebie. Nasze studia umożliwiają kształcenie w kilku ciągle aktualizowanych specjalnościach, dzięki nim przygotujesz sie do  podjęcia pracy z profesjonalnym językiem angielskim w wielu dziedzinach edukacji, mediów, gospodarki i polityki, a także nauki.

Specjalności:

  • Nauczycielska
Absolwent  kierunku filologia angielska, specjalność: nauczycielska, reprezentuje wysoki poziom przygotowania ogólnohumanistycznego oraz posiada ogólną znajomość literatury, kultury i historii krajów angielskiego obszaru językowego i ogólne wykształcenie językoznawcze. Ponadto, absolwent jest specjalistą w zakresie praktycznej znajomości języka angielskiego. Tytuł licencjata uprawnia  go  do  kontynuowania  kształcenia  na  studiach drugiego  stopnia  specjalności nauczycielskiej lub pokrewnej, w kraju i za granicą oraz  kształcenia  w ramach studiów  podyplomowych. Może  także  kontynuować  kształcenie  na  studiach magisterskich w krajach anglojęzycznych, w których obowiązuje dwustopniowy system kształcenia uniwersyteckiego.

Plan studiów 


  • Translacja z językiem biznesu
Absolwent kierunku filologia angielska, o specjalności: translacja z językiem biznesu reprezentuje wysoki poziom przygotowania ogólnohumanistycznego oraz praktyczne i teoretyczne kompetencje z zakresu translacji pisemnej i ustnej (symultanicznej i konsekutywnej), ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń biznesowych. Absolwent posiada dobrą znajomość realiów kulturowych krajów angielskiego obszaru językowego jak i wiedzę z zakresu językoznawstwa ogólnego i kontrastywnego niezbędną w procesie translacji. Zna słownictwo biznesowe i wybrane zagadnienia ekonomiczne, potrafi sporządzać dokumentację i korespondencję handlową oraz jest przygotowany do pracy w międzynarodowym środowisku biznesowym. Absolwent jest przygotowany do wykonywania zawodu tłumacza w zakresie języka ogólnego oraz w zakresie języka biznesu oraz wybranych języków specjalistycznych (medyczny, prawniczy).
 
Absolwent  studiów  pierwszego  stopnia  filologii angielskiej, o specjalności: translacja z językiem biznesu otrzymuje  tytuł zawodowy  licencjata,  który  uprawnia  go  do  kontynuowania  kształcenia  na  studiach drugiego  stopnia  w  tej  samej  lub  pokrewnej  specjalności  oraz  kształcenia  w ramach studiów  podyplomowych.  Może  także  kontynuować kształcenie na  studiach magisterskich w krajach anglojęzycznych, w których obowiązuje dwustopniowy system kształcenia uniwersyteckiego.  Absolwent  może  pracować  w  biurach  tłumaczeń, w wydawnictwach,  w  redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych, w instytucjach kultury, oraz wszędzie tam, gdzie należy wykazać się umiejętnością posługiwania się językiem angielskim w mowie  i piśmie ze szczególnym uwzględnieniem języka biznesu.

 

  •  Translacja: nowe technologie w przekładzie NOWOŚĆ!

Jeśli chcesz połączyć swoją pasję do języków ze znajomością najnowszych technologii komputerowych, to ta specjalizacja jest właśnie dla Ciebie! Dzięki interdyscyplinarnemu programowi, który łączy badania językoznawcze i translatorskie z elementami technologii informatycznych, poznasz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie przetwarzania języka ze szczególnym uwzględnieniem tych przydatnych w procesie tłumaczenia audiowizualnego, maszynowego, czy na potrzeby lokalizacji. Nauczysz się również jak łączyć myślenie projektowe z językowym w wielokulturowym świecie. Jeśli chcesz wziąć udział w tworzeniu przyszłości języka i komunikacji, to ta ścieżka jest dla Ciebie!

 
*Specjalność będzie wybierana przez studenta po pierwszym roku studiów!
 
 

Rekrutacja - krok po kroku - jak zapisać się na studia

 

Terminy rekrutacji - rok akademicki 2024/2025

 

Przedmioty będące podstawą kwalifikacji kandydatów


Opłata rekrutacyjna

Zgodnie z § 38 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. 2021, poz.661) opłata za przeprowadzenie rekrutacji na studia wynosi 85 zł
Indywidualne konto do wpłaty opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia, po dokonaniu zgłoszenia rekrutacyjnego w Internetowej Rekrutacji Kandydatów, jest wskazane w zakładce: Moje konto/ Płatności.
Tytuł przelewu: Opłata rekrutacyjna oraz imię i nazwisko kandydata.

.