Code | I-NI7O |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Mechanical Engineering and Computer Science |
Field of studies | Computer Science |
Form of studies | Part-time |
Level of education | First cycle |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 66 |
Duration | 3,5 years of studies (7 terms) |
WWW address | https://wbmii.ubb.edu.pl/kierunki-ksztalcenia/informatyka |
Required document | |
Ask a question |
Opis kierunku
Dla kogo kierunek INFORMATYKA?
Dla osób, które nie boją się wyzwań i sporego wysiłku podczas studiów, aby osiągnąć duże możliwości i atrakcyjne zatrudnienie po zdobyciu dyplomu. Jeśli jesteś ambitny, zawzięty, skory do nauki, posiadasz umysł ścisły oraz pasjonują Cię matematyka oraz zagadnienia związane z technologią – to odpowiednie studia dla Ciebie. Ukończenie Informatyki da Ci gwarantowaną szanse na rozwój kariery w wymaganym i pożądanym zawodzie, gdyż specjaliści z tej dziedziny są pożądani na rynku pracy. Jeśli na maturze zdajesz matematykę, fizykę lub informatykę, nie boisz się wyzwań i chętnie zmierzysz się z ciężką pracą przyswajając wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu informatyki, śmiało aplikuj na nasz kierunek.
Na studiach I stopnia zdobędziesz wiedzę i umiejętności związane z wytwarzaniem oprogramowania, implementacją algorytmów, optymalizacją oraz projektowaniem systemów informatycznych, w tym sieci i konfiguracji urządzeń sieciowych.
Zajęcia na studiach niestacjonarnych zaocznych odbywają się formie zjazdów co dwa tygodnie w soboty i niedziele. W semestrze jest 10 zjazdów.
Specjalności
Inżynieria oprogramowania
Nabędziesz umiejętności w zakresie: tworzenia rozwiązań dla systemów informatycznych, bazodanowych i mobilnych oraz inżynierii ich bezpieczeństwa. Przeprowadzisz analizę aplikacji biznesowych, zaprojektujesz i wykonasz aplikacje internetowe (webowe i dla platform mobilnych) oraz poznasz podstawowe techniki administrowania tymi aplikacjami. Absolwenci tej specjalności mogą podjąć pracę zarówno jako analitycy i projektanci systemów informatycznych i ich składowych – sprzętu specjalistycznego, oprogramowania i elementów informacyjnych, jako programiści, jak i wdrożeniowcy w zespołach wytwarzających oprogramowanie należące do szerokiej klasy: systemy czasu rzeczywistego, bazy danych, aplikacje internetowe i mobilne. Mogą też prowadzić własną firmę komputerową świadczącą usługi informatyczne i doradcze.
Sieci komputerowe i bezpieczeństwo sieciowe
Uzyskasz wykształcenie z zakresu: teletransmisji, telekomunikacji i sieci komputerowych. Zdobędziesz umiejętności z zakresu projektowania dla Internetu oraz projektowania systemów informatycznych. Pozyskasz wiedzę dotyczącą zagadnień związanych z technologiami teleinformatycznymi, w tym bezprzewodowymi oraz ich diagnostyką, w ramach systemów rozproszonych wiedzę konieczną do projektowania i oprogramowania systemów komunikacyjnych stosujących technologie internetowe. Absolwenci tej specjalności znajdą pracę w szczególności w przedsiębiorstwach produkujących sprzęt telekomunikacyjny, u operatorów sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, a także w różnego rodzaju firmach zajmujących się projektowaniem, oprogramowaniem oraz wdrażaniem nowoczesnych technologii internetowych.
Internet rzeczy
Studiując na tej specjalności zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia systemów informatycznych i mobilnych dla Internetu Rzeczy. Samodzielnie zaprojektujesz i wykonasz aplikacje internetowe - dla microkontrolerów i microkomputerów, webowe, dla platform mobilnych. W zależności od Twoich zainteresowań uzupełnisz swoją wiedzę w ramach przedmiotów obieralnych z dziedzin: Technologie Sieciowe i Internetowe, Przetwarzanie Sygnałów, Systemy Bezpieczeństwa i Dostępu, Technologie chmury obliczeniowej. Absolwenci tej specjalności mogą pracować w firmach zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem najnowocześniejszych systemów związanych z tworzeniem rozwiązań rozproszonych dla Internetu rzeczy IoT.
Sztuczna Inteligencja
Sztuczna Inteligencja? Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów jest sztuczna inteligencja (AI), która przekształca różne sektory gospodarki i otwiera nowe możliwości zawodowe. Wybór specjalności Sztuczna Inteligencja na kierunku informatyka to decyzja, która może zapewnić Ci nie tylko fascynującą karierę, ale także realny wpływ na przyszłość technologii.
Informatyka przemysłowa
Informatyka przemysłowa jest specjalnością związaną z czwartą rewolucją przemysłową (Industry 4.0) i odpowiada na potrzeby lokalnego rynku pracy zwłaszcza związanego z przemysłem samochodowym i lotniczym.
Wybrane przedmioty:
- mechanika techniczna,
- przemysłowe projektowanie inżynierskie,
- rysunek techniczny,
- symulacje procesów wytwórczych,
- analiza danych przemysłowych,
- systemy skanowania i druku 3D,
- programowanie CNC.
Kariera zawodowa
Nasi absolwenci znajdują pracę na stanowiskach:
- programista systemów webowych, desktopowych i mobilnych,
- administrator sieci,
- analityk oraz projektant baz danych,
- administrator systemów IT,
- projektant stron www,
- administrator systemów zarządzania,
- consultant IT,
- programista mikrokontrolerów.
Terminy rekrutacji
Terminy rekrutacji na studia stacjonarne oraz niestacjonarne, rozpoczynające się od semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 dla:
Opłaty
Wymagane dokumenty w przypadku zakwalifikowania na studia
Kandydaci na I rok studiów pierwszego stopnia, jednolitych studiów magisterskich są do złożenia następujących dokumentów:
- kopii świadectwa dojrzałości albo świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów poświadczonych przez uczelnię - w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie;
- ankiety osobowej kandydata oraz podania (formularze ankiety oraz podania możliwe do pobrania po dokonaniu elektronicznej rejestracji kandydata);
- oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych przez Uniwersytet Bielsko-Bialski;
- karty wpisu na listę studentów - do pobrania w systemie elektronicznej rejestracji kandydata;
- fotografii o wymiarach 35 x 45 mm, bez nakrycia głowy, w stroju galowym na jasnym tle (zgodnie z wymogami jak przy dowodzie osobistym) oraz fotografii w wersji elektronicznej, wykonanej według podanych wcześniej wymagań, wprowadzone do systemu elektronicznej rejestracji przez kandydata;
- potwierdzenia uiszczenia opłaty za legitymację studencką.
Kandydaci składają skompletowane dokumenty w teczce.
Dodatkowe informacje
.